لباس زیر زنانه

کرست چیست؟ تفاوت میان کرست و سوتین

کرست چیست؟

فهرست مطالب

کرست چیست؟ شاید سوالی که برای شما پیش آمده باشد ، و تصوری اشتباه داشته باشید که آن همان سوتین است اما این تصوری اشتباه است. شاید بتوان کرست را پوششی به قدمت تاریخ دانست زیرا طرح آن بر سفال ها و مجسمه های تاریخی و باستانی نقش بسته است.

بشر از آغاز حیات خود بر زمین همیشه سعی داشته در حال پیشرفت و بهتر شدن باشد که ظاهر آن نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. در این مقاله قصد داریم تا به یکی از سوالات همیشگی درباره چیستی کرست و تفاوت و فرق آن با سوتین پاسخ دهیم.

کرست چیست؟

کرست چیست؟

اگر بخواهیم از لحاظ معنی لغوی آن را بررسی کنیم میتوان گفت که کرست (Corset) برگرفته از واژه فرانسوی (Cors) به معنای بدن بوده و خود آن نیز از واژه لاتین (Corpus) برگرفته شده به معنای پیکر کوچک است. در توضیحاتی که درباره واژه کرست داده شده است به این اشاره شده که کرست بندی پهن و کش آمدنی و چسبان است که از بالای باسن تا زیر سینه ها را میپوشاند.

کرست امروزه به عنوان پوششی یاد می شود که علاوه برای بانوان برای مردان نیز استفاده شده و در انواع طرح ها تولید می شود. از آن به علت ساختار سفت و محکمی دارد و همین طور شکل ظاهری آن به عنوان نگهدارنده بالا تنه نیز یاد می شود. این پوشش شکم و میان تنه را کوچک و خوش فرم می کند و سینه ها را در جای مناسبی نگه می دارد که ظاهری مناسب را به اندام بانوان می بخشد.

بطور کلی از آن در گذشته و عصر حاضر بعنوان فرم دهنده بدن استفاده می شود و به اصطلاح حالتی مانند ساعت شنی به بدن می دهد و زیبایی خاصی به ارمغان می آورد ولی امروزه نیز حتی خاصیت درمانی نیز دارد ، زیرا سبب میشود تا کمر و بالا تنه بخوبی هرچه تمام تر حمایت شود و ستون مهره ها در جای مناسب و صحیح خود قرار بگیرند و باعث بهبود استایل افراد می شود .

کرست چیست؟

پیدایش کرست

این لباس زیر جزو قدیمی ترین پوشش های بشر می باشد که همواره در تاریخ جایگاه خاصی داشته است. بر اساس شواهد موجود شاید بتوان گفت که اولین افرادی که از لباسی مثل آن استفاده می کردند در تمدن مینوسی ها و عصر برنز زندگی می کردند.

اولین نشانه ها به کرت (Crete) که بزرگ ترین جزیره یونان باستان بود بر می گردد، جایی که داشتن کمری باریک هم برای زنان هم برای مردان ظاهری پسندیده و ب نوعی ترند آن روزگار بود.

نقش و نگار هایی که از آن دوران بجا مانده و یا مجسمه هایی به شکل مردم آن عصر حاکی از باریک بودن کمرها بوده از همین رو برای داشتن کمری باریک از کمربند ها و جلیقه های سفت و بزرگی که معمولا از جنس چرم بودند استفاده می کردند.

همچنین در دوران کودکی هم برای دختران هم برای پسران کمربند های سفتی می بستند تا از رشد کمر آنها جلوگیری کنند و شکل مورد پسند را بیابند . زنان یونان باستان نیز از زونا(Zona) که کمربندی سفت و محکم بود بر روی لباس اصلی خود استفاده می کردند تا کمر کوچک تر و اندام کشیده تری داشته باشند.

اما کرستی که امروزه ما می شناسیم با شکل و فرم جدیدش در قرن 16 میلادی در ایتالیا ساخته شد . و کاترین مدیچی که یک اشراف زاده ایتالیایی بود و بعنوان ملکه همسر و مادر به مدت 40 سال در امور سیاسی کشور فرانسه دخالت داشت کرست را از ایتالیا به فرانسه آورد و نقش مهمی در گسترش و جهانی شدن آن داشت.

کرست چیست؟

تفاوت سوتین و کرست

یک اشتباه رایج که بین اکثر افراد وجود دارد بکار بردن واژه های سوتین و کرست به جای یکدیگر است که کار غلطی است. ماهیت و کاربرد این دو به کلی جداست و هر کدام از آن ها دسته ای جدا در لباس های زیر زنانه محسوب می شوند.

اگر از لحاظ تاریخی بخواهیم آن دو را مورد بحث قرار دهیم می توان کرست را والد یا مادر سوتین دانست زیرا قدمت بیشتری از آن دارد و در عصر باستان نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

کرست و سوتین هر کدام برای کاربرد های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند و طرفدارن خاص خود را دارند. در ادامه بیشتر با تفاوت آنها آشنا خواهیم شد.

همین طور که از ابتدای این مقاله مشاهده کردید ما درباره شکل ظاهری و کاربرد های کرست صحبت کردیم که پوششی است که از سینه های آغاز شده و تا باسن و یا در مدل های مختلفی تا پایین باسن را نیز پوشانده و حمایت می کند.

کرست را می توان یک کمربند بزرگ و پهن توصیف کرد که به کلی قسمت بالای بدن را فرا می گیرد و علاوه بر استایل زیبایی که به بانوان می بخشد، ستون مهره هارا نیز مورد حمایت قرار داده و شکل بدن را در مناسب ترین حالت خود قرار می دهد که از همین رو خاصیت های درمانی کوتاه مدت و بلند مدتی را نیز داراست.

سوتین اما داستان متفاوتی دارد. وظیفه سوتین فقط پوشاندن سینه هاست. سوتین باعث گرد تر شدن، خوش فرم تر شدن،  بسته به نیاز کوچک و بزرگ شدن و بالا کشیدن سینه ها می شود که ظاهری جذاب را به سینه های بانوان می دهد. همچنین سوتین ها از لحاظ ابعادی بسیار کوچک تر از کرست ها هستند.

تفاوت دیگر سوتین و کرست در نحوه نصب شدن آن ها بر روی بدن است که کرست چون بسیار پهن است و پوشش زیادی دارد از سمت بند ها فشار زیادی به بدن وارد نمی کند و بانوان احساس بهتری دارند. اما سوتین به علت طراحی که دارد کل فشار وزن سینه ها را توسط بند هایی که دارد به بدن وارد می کند که شاید برخی ها زیاد با آن احساس راحتی نکند و کرست را به سوتین ترجیح بدهند.

کرست چیست؟

کرست ؛ شکل دهی کلی بدن

امروزه شاید اسم گن ها زیاد به گوش می رسد زیرا باعث جمع تر شدن ناحیه شکم و پهلو می شود اما کرست پا را فراتر گذاشته و ناحیه بسیار بیشتری را فرم دهی می کند. این لباس زیر با صاف و یک تکه کردن شکم و کمر و پهلو و حتی خوش فرم کردن باسن نقش بسیار ویژه ای در بهتر کردن استایل خانم ها دارد.

همچنین در ناحیه سینه نیز بخاطر کاپ هایی که دارد باعث لیفت و حمایت از سینه ها نیز می شود. بطور کلی یک لباس زیر همه کاره است که باعث بهبود کلی بدن بانوان می شود و از همین رو طرفدارن زیادی دارد که حاضرند از کرست بجای سوتین استفاده کنند.

کرست چیست؟

سوتین ؛ خوش فرم و زیبا تر کردن سینه ها

سوتین ها انواع بسیار زیادی دارند و بسته به شرایط و سایز سینه می توان از هر کدام از آنها استفاده کرد. سوتین بطور خاص فقط بر روی گرد کردن و فرم دهی به سینه ها تمرکز دارد از همین رو زیبایی که به سینه ها می بخشد قابل مقایسه با کرست نیست.

بطور مثال سوتین های پوش آپ سینه ها را بالا می برند ، سوتین های بالکنی سینه ها را گرد کرده و بهم نزدیک می کنند ، سوتین های دکلته با فرم دهی به سینه ها مناسب استفاده در مجالس هستند، سوتین های اسفنجی سینه ها را بزرگ می کنند و …

بطور کلی بانوانی که بدن های زیبا و مناسبی دارند ، احساس نیاز برای استفاده از آن نمی کنند و بیشتر طرفدارن استفاده از سوتین ها هستند. همچنین شما اگر آماده ی یک مراسم و یا مهمانی می شوید که قصد دارید در آن از لباس های پشت باز استفاده کنید ، حتما باید از سوتین استفاده کنید.

یا وقتی در حال فعالیت های شدید و ورزش هستید قطعا استفاده از سوتین های اسپورت گزینه مناسب تری ست زیرا فعالیت های شما را مختل نخواهد کرد.

شورت ها و سوتین ها جزو آن دسته از لباس های زیر زنانه هستد که بطور معمول و روزمره جزیی از زندگی خانم ها شدند و استفاده ها و کاربرد های بسیاری دارند اما در مقابل کرست ها به اندازه ی شورت و سوتین مورد استفاده قرار نمی گیرند و در موقعیت های خاص تری پوشیده می شوند هرچند نباید فراموش کرد که آن ها باعث اصلاح فرم بدنی می شوند و به سلامت بدن نیز کمک شایانی می کنند. روی هم رفته هر کدام از موارد ذکر شده مشتریان مختص به خود را دارند.

کرست چیست؟

انواع مدل های کرست

مانند تمام لباس های زیر زنانه کرست نیز دارای تنوع در مدل ها و طرح هاست و هر کدام برای کاری مناسب می باشند. در ادامه به معرفی چند تا از آن ها خواهیم پرداخت و با جزییات شان آشنا خواهیم شد تا بتوانید در موقعیت های مختلف و بر حسب نیاز و فیزیک بدنی تان از آن ها استفاده کنید.

کرست چیست؟

کرست لانگ لاین (Longline)

مانند تمام لباس های زیر زنانه کرست نیز دارای تنوع در مدل ها و طرح هاست و هر کدام برای کاری مناسب می باشند. در ادامه به معرفی چند تا از آن ها خواهیم پرداخت و با جزییات شان آشنا خواهیم شد تا بتوانید در موقعیت های مختلف و بر حسب نیاز و فیزیک بدنی تان از آن ها استفاده کنید.

کرست چیست؟

کرست زیر بست (Underbust)

کرست Underbust دارای ظاهری متفاوت می باشد . بگونه ای که ناحیه سینه را پوشش نمی دهد و فقط شکم و پهلو ها را حمایت می کند. این کرست از پایین شکم تا زیر سینه ها قرار می گیرد و با جمع کردن شکم و پهلو ها و همچنین کوچک کردن کمر فرم بسیار زیبایی به میان تنه ی بانوان می دهد.

پیدا کردن ظاهر یک پارچه اندام های میانی سسب می شود تا خانم ها احساس بهتر و اعتماد به نفس بالا تری پیدا کنند از همین رو این نوع کرست بسیار محبوب می باشد. تنها نکته ای که بانوان باید به آن توجه داشته باشند این است که همراه این پوشش باید از سوتین نیز برای پوشاندن سینه هایشان استفاده کنند.

کرست چیست؟

کرست میان تنه

کرست میان تنه در ناحیه سینه همانند سوتین های نیم کاپ عمل می کند و سینه را کامل نمی پوشاند و همچنین تا پایین باسن نیز ادامه میابد. این کرست در حالی که فرم بدن خانم ها را همانند یک ساعت شنی می کند ، بخاطر طول زیادی که دارد باعث کشیده تر دیدن شدن بالا تنه نیز می شود و جذابیت خوبی را به استایل آن ها می بخشد. این پوشش بسیار راحت بوده و در حرکات خللی وارد نمی کند و طرفداران خاص خود را داراست.

کرست چیست؟

کرسلت (Corselette)

کرسلت یک کرست همه کاره است. کرست با توجه به طرحی که دارد به طور کامل سینه ها را می پوشاند و آن ها را به بالا لیفت می دهد که فرم جذابی به سینه ها می دهد. همانند دیگر هم خانواده های خود شکم و کمر را پوشش داده و آنها را کوچک و تخت می کند و تا باسن امتداد میابد. از همین رو ظاهری گرد و مناسب به باسن ها نیز می دهد . کرسلت یکی از محبوب ترین ها در دنیای مد و فشن می باشد که همیشه مشتریان مختص به خود را دارد.

کرست چیست؟

کرست Overbust

کرست Overbust یکی دیگر از اعضای این خانواده است . این کرست از زیر بغل آغاز شده و تا بالای باسن ادامه دارد. سینه ها را لیفت می دهد سایز کمر و شکم را کوچک می کند و استایل را صاف و درست می کند. ترکیب این کرست با لباس های جین و اسپورت بسیار متداول است .

کرست چیست؟

نتیجه

در این مقاله در ابتدا با خود کرست و نحوه پیدایش آن آشنا شدیم . تعریفی از آن اراعه کردیم ، سپس به مقایسه بین کرست و سوتین پرداختیم تا به باور های اشتباه درباره این دو پایان دهیم. بعد به سراغ معرفی انواع کرست ها رفتیم و چند مورد از آنها را معرفی کرده و توضیح مختصری درباره آن ها دادیم.امیدواریم که مثل همیشه شما عزیزان از مطالب گفته شده استفاده کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *