سوتین, لباس زیر زنانه

اندازه گیری سایز سوتین; راهنمای 0 تا 100 خرید سوتین

اندازه گیری سایز سوتین

اندازه گیری سایز سوتین مسئله مهمی برای بانوان است. حتما پیش آمده که به بازار رفته و طرح و مدل لباس زیر مورد نظر خود را پیدا نکرده اید. اما وقتی که در اینستاگرام یا فروشگاه های آنلاین خرید لباس زیر زنانه در حال گردش و جستجو بودید لباس زیر دلخواه خود را پیدا کردید ، اما هنگامی که به مرحله سفارش دادن و خرید رسیدید دچار دو دلی و تردید شدید که شاید نتوانید خرید خوبی را به علت ندانستن سایز مناسب سوتین تجربه کنید و از خرید منصرف شده باشید.

در این مقاله قصد داریم تا با بهترین روش ها به شما ، اندازه گیری آن را آموزش دهیم تا بتوانید خرید آنلاین خوبی را داشته باشید و لباس زیر مورد علاقه خود را بخرید.

فهرست مطالب

 • چرا باید از سوتین استفاده کنیم؟

هنگامی که دختران به دوره نوجوانی و جوانی نزدیک شده سینه ها شروع به رشد کرده و بزرگ می شوند از همین رو نیاز به استفاده از سوتین بیش از پیش حس می شود. استفاده از لباس زیر شاید در نگاه اول زیاد مهم نباشد اما از اهمیت بالایی برخوردار است و به سلامت جسمی بانوان کمک شایانی می کند.

استفاده از لباس زیر زنانه علاوه بر بحث زیبایی و جذابیت استایل بانوان و دختران ، در بحث سلامت جسمی آن ها نیز تاثیر بسزایی دارد. سوتین باعث می شود که فشاری که وزن سینه ها به کمر و گردن وارد می کند را کاهش دهد و از ایجاد مشکلات در ناحیه کمر ، برهم خوردن استایل بدن و حتی قوز نیز جلوگیری کند.

سوتین علاوه بر اینکه با فرم دهی به سینه ها سبب زیبایی آنها می شود ، از شل شدگی و افتادگی آن ها نیز جلوگیری می کند به باعث جذاب شدن اندام بانوان می شود و به اعتماد به نفس آن ها کمک می کند. همچنین با بالا بردن و لیفت سینه ها و پخش کردن فشار وزن آن ها ، از مشکلات عضلانی که ممکن است در ناحیه گردن و شانه ها ایجاد شود ، پیش گیری می کند و سبب بهبود وضعیت جسمانی می شود.

اندازه گیری سایز سوتین
 • دلایل اهمیت سایز و مدل مناسب سوتین

اصلی ترین فاکتوری که در انتخاب لباس زیر باید به آن توجه داشت ، راحتی است زیرا مدت زمان استفاده از آن طولانی می باشد. پس لازم است که سایز مناسب را انتخاب کنیم .لباس زیر مناسب نه باید تنگ باشد و نه گشاد. تنگ بودن آن باعث فشار آوردن به قفسه سینه و سینه ها می شود و امکان دارد باعث برخی بیماری ها شود.

اگر هم بزرگ باشد ، به خوبی وظیفه ای که دارد را انجام نخواهد داد و ممکن است برخی از کارها را با اختلال انجام دهیم. همچنین سوتین های بزرگ ممکن است فرم دهی لازم را فراهم نکند و اندام بانوان جذابیت زیادی نداشته باشد.

همه ی لباس ها دارای مدل های مختلف هستند ، لباس زیر و سوتین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و انواع متفاوت و فراوانی دارد . امروزه برای هر شرایطی لباس زیر مناسب آن طراحی شده است.

اگر سینه های کوچکی دارید استفاده از سوتین های اسفنجی ، گزینه مناسبی است یا اگر برای یک مهمانی و دورهمی آماده می شوید می توانید از مدل های چسبی ، بدون بند یا دکلته و حتی باستیر بهره ببرید ، در هنگام ورزش کردن مدل های اسپورت یا همان ورزشی انتخاب هوشمندانه ای است و برای استفاده روزانه نیز می توان از سوتین های تی شرتی و بالکنی و پوش آپ بهره گرفت .

اندازه گیری سایز سوتین
 • اندازه گیری سایز سوتین

صنعت پوشاک و لباس زیر در قرن جدید پیشرفت بسیار زیادی داشته و امروزه بخش مهمی از اقتصاد و تجارت جهانی را به خود اختصاص داده ، از همین رو شرکت ها و برند های بزرگ در سرتاسر جهان وارد آن شده و در حال طراحی و تولید محصولات با بهترین مواد اولیه و دیزاین هستند .

این تعدد باعث شده در جای جای جهان با توجه به برند و کشور سازنده ، سایز سوتین های تولید شده متفاوت باشد به طوری که اگر شما برای مثال دو سوتین از برند های مختلف با سایز های مشابه 75B انتخاب کرده و مقایسه کنید متوجه تفاوت سایزی بین آن ها خواهید شد.

علارغم مشکلات و مسايلی که در بالا گفته شد یک معیار جهانی وجود دارد که می توان با استفاده از آن سایز مناسب و درست سوتین خود را بیابید که به آنها سایز دور سینه و کاپ سینه می گویند. همان طور که مشاهده کردید سایز سوتین ها را توسط یک عدد و یک حروف لاتین نشان می دهند.در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • اندازه گیری سایز زیر سینه (Band Size)

اولین کار برای بدست آوردن سایز سوتین و اندازه گرفتن سایز زیر سینه هاست. برای این کار ابتدا باید یک سوتین ساده و مناسب بپوشید که دارای هیچ گونه جک و پد اسفنجی نباشد. همچنین از پوشیدن کرست و سوتین های فانتزی هم خودداری کنید . البته می توانید این کار را بدون سینه بند نیز انجام دهید اما برای اندازه گیری بهتر و دقیق تر ، پوشیدن سوتین ساده توصیه می شود. باید در نظر داشته باشید زمانی که هورمون های تان در حال تغییر هستند و در دوره پریودی نیز این کار را انجام ندهید.

برای اندازه گیری ابتدا باید صاف و بدون هیچ گونه خمیدگی بایستید تا سینه ها در حالت عادی خود قرار بگیرند سپس باید از یک متر مناسب برای اندازه گیری استفاده کنید. دست ها باید بصورت موازی با بدن و صاف قرار گیرد و متر کاملا زیرسینه باشد و در پشت و جلو در یک راستا قرار گیرد. بهتر است برای دقت بیشتر ، از یک نفر بخواهید تا کار اندازه گیری را بر عهده بگیرد.

سایز های استاندارد جهانی همگی عدد های زوجی هستند اگر پس از اندازه گیری با عدد فرد مواجه شدین ، بهتر است دوباره اندازه گیری را انجام دهید اما اگر پس از آن با همان نتیجه روبرو شدین ، بنا به انتخاب خود می تواند یک سایز بزرگ تر یا کوچک تر را انتخاب کنید .

برای مثال اگر اندازه زیر سینه یا همان باند سینه 29 اینچ بود می توانید از عدد 28 یا 30 بهره ببرید. همچنین توجه داشته باشید که واحد استاندارد اندازه گیری جهانی اینچ می باشد ، پس بهتر است اندازه گیری را به جای سانتی متر با اینچ انجام دهید . اما اگر مقدور نبودید می توانید عدد بدست آمده به بر حسب سانتی متر اندازه گیری شده است را در عدد 2.54 ضرب کنید تا معادل اینچ آن را بدست آورید.

سایز سوتین

(انگلیسی)

سایز سوتین

(اروپایی)

سایز باند سینه

(INCH)

سایز باند سینه

(CM)

28

60

28

68-74

30

65

30

74-79

32

70

32

79-84

34

75

34

84-89

36

80

36

89-94

38

85

38

94-99

40

90

40

99-104

42

95

42

104-109

44

100

44

109-114

46

105

46

114-119

48

110

48

119-124

 

 • اندازه گیری سایز دور سینه (Bust Size)

پس از اندازه گرفتن زیر سینه یا همان باند سینه حالا نوبت به اندازه گرفتن دور سینه ها می رسد. برای این کار دو روش وجود دارد:

 • روش اول

روش اول این است که بدون سوتین در مقابل آینه بصورت صاف بایستید و متر را هم سطح با نوک سینه هایتان قرار دهید بطوری که کامل سطح سینه را پوشش دهد . توجه داشته باشید که متر دارای پیچ خوردگی نیز نباشد. همچنین متر را زیاد نباید بکشید زیرا عدد بدست آمده اشتباه خواهد بود.

 • روش دوم

روش اول که درباره آن صحبت کردیم ، نمی تواند به خوبی روش دوم باشد مخصوصا برای بانوانی که سینه های درشت تر و یا حتی نامتقارنی دارند، زیرا دقیق نیست! اما در روش دوم می توان سایز دور سینه ها را بخوبی اندازه گرفت.

در این روش ابتدا باید بدون داشتن هیچ سوتینی بالا تنه خود را خم کرده و آن را موازی با زمین قرار دهید بطوری که سینه ها توسط جاذبه کشیده شده و در افتاده ترین حالت خود قرار گیرند. حال باید متر را در جایی قرار دهید که مماس با نوک سینه قرار بگیرد .

همچنین در این روش بهتر است از یک نفر کمک بگیرید تا کار اندازه گیری راحت تر شده و به عدد های دقیق تری برسید. باید به این موضوع هم توجه کنید که اگر سینه های نامنقارنی دارید باید اندازه گیری بر معیار سینه بزرگ تر انجام شود. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که متر را نباید زیاد بکشید ، زیرا ممکن است که باعث جمع شدن سینه ها شده و اندازه گیری مطلوبی را نخواهید داشت.

اندازه گیری سایز سوتین
 • اندازه کاپ سوتین (Cup Size)

بعد از بدست آوردن سایز های زیر سینه و دور سینه حال زمان بدست آوردن اندازه کاپ سینه هاست که نشان گر حجم آن ها می باشد. اندازه کاپ سوتین بسیار اهمیت دارد زیرا علاوه بر جنبه راحتی ، جنبه زیبایی هم دارد اگر سایز کاپ مناسب نباشد سوتین نمی تواند به خوبی سینه ها را فرم دهد و از جذابیت استایل شما کاسته خواهد شد.

برای بدست آوردن سایز کاپ سوتین تنها کافی است اندازه های زیر سینه و دور سینه را از هم کم کنید تا سایز کاپ سینه های خود را به دست آورید. در جدول زیر سایز های استاندارد جهانی کاپ سینه ها را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

کاپ سوتین (انگلیسی)

کاپ سوتین (اروپایی)

تفاوت اندازه ها (Inch)

تفاوت اندازه ها (Cm)

AA

AA

کمتر از 1

کمتر از 2.5

A

A

1

2.5

b

B

2

5

c

C

3

7.5

d

D

4

10

dd

E

5

12.5

e

F

6

15

f

G

7

18

ff

H

8

20.5

g

I

9

23

gg

J

10

25.5

 

 • سوتین مناسب با فرم سینه ها

فیزیک بدنی بانوان بخاطر مسایل ژنتیکی و وزن آنها ممکن است متفاوت باشد و از همین رو شکل و فرم سینه های آن ها نیز فرق خواهد داشت. برخی از بانوان دارای سینه های کوچک و دور از هم می باشند ، آنها می تواند از مدل هایی که دارای کاپ مثلثی هستند استفاده کنند و یا برای نزدیک کردن سینه ها به هم میتوانند از مدل بالکنی بهره ببرند . همچنین اگر بخواهند به سینه های خوب حجم بدهند مدل اسفنجی انتخاب مناسبی است.

خانم هایی که دارای سینه های افتاده هستند برای فرم دهی به سینه هایشان و بهتر کردن استایل شان باید از مدل هایی استفاده کنند که دارای جک باشد تا سینه های شان را بالا بکشد. از همین رو سوتین پوش آپ انتخاب هوشمندانه ای برای آنها می باشد. برخی دیگر از بانوان دارای سینه هایی هستند که نامتقارن می باشند، آنها برای رفع مشکل خود و بهتر کردن استایل خود بهتر است مدل های پد دار را انتخاب کنند که به متقارن سازی سینه هایشان کمک زیادی می کند.

گروهی دیگر از بانوان دارای سینه های پر و بزرگی هستند. آنها دیگر نیازی به حجم دادن سینه هایشان ندارند پس بهتر است از مدل های معمولی بدون پد بهره بگیرند و یا در صورت نیاز مدل های جکدار برای لیفت سینه هایشان انتخاب خوبی است. همچنین سوتین های ورزشی و نیم تنه به آنها جذابیت خوبی را خواهد بخشید.

سوتین خواهر
 • سوتین سایز خواهر

سوتین سایز خواهر شاید عبارتی آشنا ولی نامفهوم برای شما باشد. احتمالا شده که برای خرید لباس زیر به فروشگاهی مراجعه کرده باشید و این اصطلاح را شنیده باشید. سوتین سایز خواهر یا همان سوتین خواهر به سوتینی گفته می شود که تفاوت کمی با سایز های بزرگ تر یا کوچک تر از خود دارد. برای مثال سوتین سایز 65B می تواند با سوتین های 70A و 60C خواهر باشد، در واقع سوتین سایز خواهر به گونه ای است که یا اندازه دور سینه آن کوچک تر و کاپ آن بزرگ است و یا دور سینه آن بزرگ تر و کاپ آن کوچک تر است.

اما شاید برایتان سوال باشد که سوتین سایز خواهر به چه دردی می خورد؟ ممکن است که پس از رفتن به فروشگاه و در حین اقدام به خریدن سوتین مورد علاقه تان متوجه شوید که به خوبی روی بدن تان نشسته است و یا فرم دهی مناسب را ندارد. و یا حتی بخاطر مسئله مناسب نبودن و استاندارد نبودن سایز که پیش تر گفتیم ممکن است در برخی برند ها اتفاق بیوفتد، از خریدن سوتین مورد نظر خود منصرف شوید. اینجاست که نقش سوتین خواهر پر رنگ می شود. در اینجا شما می توانید بر حسب شرایط و فرم اندام تان یک سوتین خواهر همان سایز را انتخاب کنید.

اندازه گیری سایز سوتین
 • نتیجه

در این مقاله تلاش کردیم تا به صورت کامل همه چیز را درباره اندازه گیری سایز سوتین بیان کنیم. در ابتدا سعی کردیم تا اهمیت استفاده از سوتین را برایتان شرح دهیم و پس از آن از لزوم لباس زیر در بهبود استایل و زیبا تر کردن آن سخن به میان آوردیم.

روش های اندازه گیری سایز سوتین را مطابق با استاندارد های روز جهان را به شما آموختیم و درباره ی اهمیت فرم بدنی در انتخاب انواع مدل سوتین و اصطلاح جالب سوتین سایز خواهر صحبت کردیم. امیدواریم که توانسته باشیم به خوبی شما را در مقوله مهم بدست آوردن سایز سینه ها یاری کرده باشیم تا بتوانید هم برای خود هم برای عزیزان تان لباس زیر های مورد نظر خود را تهیه کرده و خرید خوبی را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *